Če se odpravljate v fitnes, si morate s seboj spakirati potrebno opremo. To ne velja le za oblačila za vadbo, temveč tudi za druge pripomočke ter ustrezno hrano in pijačo.
Začnite z izbiro primernega spodnjega perila
Morda se ne zdi tako, a izbira primernega spodnjega perila je za vadbo zelo pomembna. Nepravilno izbrani kosi vam namreč ne bodo nudili opore, ne bodo zračni in nasprotno, zarezovali se bodo, kar vam pri vadbi zagotovo ne bo povečalo udobja. Kakšne lastnosti naj ima torej perilo?
- Ženske naj izberejo kakovosten športni modrček, ki bo držal prsi tam, kjer morajo biti. Poleg tega zmanjšuje tveganje poškodb notranjih prsnih vezi in razbremeni hrbet ter ramena. Idealno naj bo iz funkcionalnih materialov. Primerno rešitev predstavlja tudi modrček s prekrižanimi naramnicami.
- Kar zadeva spodnji del, lahko ženske izberejo funkcionalne hlačke, medtem ko čipke ali satenasti okraski niso primerni. Za moške so idealna rešitev boksarice, ki jih je trenutno mogoče dobiti iz različnih materialov. Nekaterim ustreza naravni bombaž, drugim umetno vlakno.

Katera oblačila izbrati? Nikakor ne preveč ohlapna!
Med vadbo vam oblačila seveda ne smejo biti v napoto. Ohlapne trenirke in jope zato v fitnesu niso najboljša izbira. Ne le da vas lahko omejeujejo, temveč se boste v takšni opravi med intenzivnim treningom “pekli”, kar lahko vodi do dehidracije, kar ni povsem varno (glej spodaj).
- Moški sicer lahko izberejo trenirko, ki pa ne sme biti preveč ohlapna, vendar so bolj primerne kratke hlače. Lahko posežejo tudi po legicah, ki so za vadbo optimalna rešitev, čeprav jih bodo verjetno večinoma nosile ženske. Vendar so lahko tudi za moške popolna izbira.
- Za oba spola so v fitnesu idealne funkcionalne majice in majice brez rokavov, ki imajo več prednosti. Najprej so zračne, kar bistveno prispeva k hitremu sušenju, poleg tega zelo dobro vpijajo ne le znoj, ampak tudi vonjave. To je torej primerno tudi za druge obiskovalce.
Izberite primerno obutev
Veliko ljudi izbiri obutve za fitnes ne posveti posebne pozornosti, kar pa je napaka. Za vadbo z utežmi so posebej namenjeni t.i. lifterski čevlji, ki pa so bolj primerni za profesionalce (npr. dvigovalce uteži). Običajnim obiskovalcem fitnesa bo zadostovala katerakoli športna obutev z ravnim podplatom, s čimer ne boste obremenili družinskega proračuna.
Druga pomembna oprema za fitnes
Tudi če že imate pripravljena ustrezna oblačila in obutev za fitnes, še ne bi smeli takoj odriniti po boljšo fizično kondicijo. Potrebovali boste namreč tudi drugo opremo. Nekatera je precej pomembna, drugo prepuščamo vaši presoji. Vsekakor lahko vsaj razmislite o naslednji opremi.
- Oblačila, obutev in drugo opremo boste morali v nečem prenašati, zato bi morali imeti torbo za vadbo. Ta bi morala imeti posebno zračenje, da ne zasmrdi po uporabljeni opremi, prav tako več notranjih žepov za večjo preglednost in oblazinjen ramenski trak.
- Ne sme vam manjkati niti naglavni trak, primeren za osebe z daljšimi lasmi. Gre tudi za zaščito oči pred prekomernim potenjem. Pomembne so tudi rokavice, ki ščitijo roke pri dvigovanju uteži ali pri vajah na številnih napravah.
- Doma nikakor ne pustite brisače, ki jo boste uporabili ne le pri prhanju po vadbi, temveč tudi med samim treningom. Lahko vas namreč reši znoja, poleg tega pa je njena uporaba higienska, saj si boste naprave delili z drugimi. Pred uporabo jih morate torej obrisati.
- Če v fitnesu mislite resno, vzemite s seboj tudi telefon, ki vam bo omogočil merjenje trajanja vadbe ali premorov med serijami. Telefon vam lahko koristi tudi pri beleženju doseženih rezultatov, poleg tega pa lahko prenesete različne aplikacije za vadbo.
- Vadba ni za vsakogar najbolj zabavna dejavnost. Zato skupaj s telefonom spakirajte tudi športne slušalke, ki so odporne proti potu in vodi. Glasba vam lahko poleg tega pomaga pri koncentraciji, kar je še ena ključna lastnost.

vir: pixbay.com
Kaj vzeti s seboj za jesti in piti?
Če si ogledate navodila o tem, kaj ne pozabiti vzeti s seboj v fitnes, boste v večini člankov našli tudi steklenico za pitje, saj je vzdrževanje hidracije pri zahtevnih fizičnih aktivnostih res pomembno. Te steklenice so zelo trpežne in pogosto imajo varovalo proti odprtju. Vendar se postavlja tudi vprašanje, kakšno pijačo dejansko pripraviti in kaj eventualno zaužiti med vadbo.
- Hidracija je pomembna za pravilno konsistenco krvi in razporeditev hranilnih snovi. Voda telo zapušča s potenjem med telesno aktivnostjo. Znoj pa vsebuje tudi elektrolite. Sam vnos vode brez elektrolitov ni idealen, saj lahko vodi do hiponatremije, torej zastrupitve z vodo. Ustrezne ionske pijače sicer vsebujejo umetna barvila, sladkorje in arome. Na elektrolite bogata in poleg tega neškodljiva pa je na primer kokosova voda.
- Med vadbo ne bi smeli čutiti ne žeje ne lakote. Po vsakih 20 minutah telesne aktivnosti lahko zaužijete enostavne ogljikove hidrate, ki jih v zdravi obliki vsebuje predvsem sadje. Če torej želite med dvigovanjem uteži dopolniti energijo, lahko posežete ne le po energijski ploščici, temveč tudi po banani, mangu ali datljih. Po vadbi pa bi se morali osredotočiti na živila ali pijače, bogate z beljakovinami.
Nasvet na konec: če ste pred vadbo utrujeni, ne potrebujete niti kofeina niti rafiniranih sladkorjev, da se poženete. Eden najbolj zdravih stimulansov je yerba mate, južnoameriška pijača pripravljena iz listov paragvajskega bodikovca, ki jo lahko brez težav kupite tudi v trgovinah pri nas.